Výměnný pobyt v Maďarsku si žáci obchodní akademie a gymnázia skvěle užili

Žáci obchodní akademie a gymnázia poprvé zažili výměnný pobyt v maďarském Monoru. Celkem deset žáků se za doprovodu dvou vyučujících z obou škol vydalo vlakem do Budapešti, kde si je již převzaly hostitelské rodiny.

Žáci zde strávili příjemný týden, navštívili místní gymnázium, kde prezentovali tradice českých Vánoc, následně své prezentace předvedli i maďarští přátelé a všichni zúčastnění představili své školy. Společně se také zúčastnili spousty zajímavých exkurzí a výletů. Navštívili například národní botanickou zahradu, královský palác císařovny Sissi v Gödöllő, v Monoru pak např. místní muzeum, kostel a prošli se až do místních vinic.

Hlavní částí programu pak byla návštěva Budapešti, kde se začalo prohlídkou místní čokoládovny, v níž žáci mohli čokoládu nejen ochutnat, ale vyrobit si i svoji vlastní. Následně byli jak čeští, tak maďarští žáci přijati na českém velvyslanectví. Zde se dozvěděli od zástupce velvyslance Miroslava Zozuláka a zástupce českého velvyslanectví v Maďarsku Milana Šimka, co obnáší taková práce diplomata a jak fungují mezinárodních vztahy v této instituci. Poté následovala prohlídka národní galerie a místních vánočních trhů. Závěrečný den žáci strávili v hostitelských rodinách.

Tento týden byl pro všechny zúčastněné velmi přínosný. Žáci poznali, že na maďarské straně není až tolik kulturních rozdílů, a především si uvědomili, že se bez problémů domluví anglicky i za hranicemi naší republiky a jsou schopni upevnit si přátelství, která budou jistě trvat po mnoho let.

Mgr. Šárka Hlaváčková, koordinátorka výměnného pobytu na OA Vlašim

Popisky k foto:

Výměnný pobyt si žáci zpestřili i bruslením. Foto: archiv OA Vlašim                                                            Účastníci výměnného pobytu při návštěvě českého velvyslanectví. Foto: archiv OA Vlašim                        Návštěva královského paláce císařovny Sissi se již nesla ve vánoční atmosféře. Foto: archiv OA Vlašim              Žáci se nechali vyfotografovat i před budovou maďarského parlamentu. Foto: archiv OA Vlašim

Mohlo by Vás zajímat