Žáci obchodní akademie a gymnázia se účastnili výměnného pobytu v Albstadtu

Dlouholetá tradice vzájemných výměnných pobytů pokračovala i letos na podzim, kdy 16. října odjela do německého Albstadtu skupina 8 žáků z obchodní akademie a 9 žáků z gymnázia v doprovodu vyučujících cizích jazyků. Tentokrát však byl pobyt výjimečný tím, že jsme zde oslavili 30 let partnerství OA Vlašim s Walther-Groz-Schule a 10 let partnerství Gymnázia Vlašim s Walther-Groz-Schule Albstadt.

V rámci těchto oslav přijeli do Albstadtu i ředitelé výše zmíněných škol Jiří Tůma a Martin Müller. Oba dva se v pátek 20. října setkali s ředitelem Walther-Groz-Schule Hansem Jörgem Finkem, který je provedl po škole a seznámil s jejím chodem a s plány do budoucna.

Poté všechny čekalo slavnostní přijetí na radnici starostou Albstadtu Rolandem Tralmerem. Ústředními myšlenkami všech pronesených projevů bylo šíření demokracie a porozumění, vyzdvižení vzájemné spolupráce, tolerance a ocenění práce všech zainteresovaných pedagogů. Celý program oživily písničky v podání mladé hudební skupiny studentů Walther-Groz-Schule.

Žáci obou vlašimských škol si pochvalovali zajímavý a rozmanitý program. Úterý jsme strávili v univerzitním městě Tübingen, jehož klikaté uličky jsme procházeli s místním průvodcem, a odpoledne pak zpestřila projížďka na loďkách po řece Neckar. Středa byla ve znamení aut, která jsme obdivovali v Mercedes-Benz muzeu ve Stuttgartu. Ve čtvrtek jsme zvládli desetikilometrovou túru „Ochsenbergtour“, přestože byla provázena krátkými dešťovými přeháňkami. V podvečer jsme se všichni sešli v jedné z učeben školy, kde naši žáci předvedli krátké prezentace o Vlašimi a jednotlivých školách. Večer dále pokračoval soutěžemi, tancováním a volnou zábavou. Na páteční odpoledne a na celou sobotu vymýšlely program hostitelské rodiny. V neděli pak nastal čas loučení a našeho odjezdu zpět do České republiky.

Jubilejní výměnný pobyt v  Albstadtu se vydařil po všech stránkách a již nyní se žáci obchodní akademie a gymnázia těší, až u nás na jaře na oplátku přivítají své německé přátele.

Mgr. Iva Šmídová, vyučující a bývalá dlouholetá koordinátorka výměnných pobytů na OA Vlašim

Mohlo by Vás zajímat