Žáci obchodní akademie poznávali život Keltů

V chladném úterním dni 17. října žáci tříd 1. B a 1. LC obchodní akademie podnikli historickou exkurzi, při níž navštívili Zemi Keltů v Nasavrkách (okres Chrudim) v Železných horách. Celým areálem je provázeli čtyři Keltové v dobových kostýmech, vítanými společníky se stala i místní zvířata – kozy, slepice, husy, prasátka, československý vlčák a kočka.

Rozděleni do menších skupinek mohli žáci získat více informací o vlastním životě Keltů, prošli si stavby v prostoru skanzenu, např. dům kováře, sýpku a různá další obydlí. Vyzkoušeli si střelbu z luku, boj z blízka s gumovými meči a štíty, velkého houpacího koně apod.

Součástí programu byly dva výukové moduly – Cesta kovů a Textil a odívání. V modulu Textil a odívání se žáci dozvěděli podrobnosti o lnu a vlně, jak je Keltové zpracovávali, jak je barvili např. cibulí nebo mořenou barvířskou. Ve dvojicích si vyzkoušeli jednoduché vlastnoruční tkaní šňůry, kterou si odnesli jako suvenýr. Ve druhém modulu Cesta kovů se žáci podívali do otevřené kovárny, kde získali základní informace o používaných kovech a jejich zpracování. Vyzkoušeli si rozdmýchávání ohně měchem, přihlíželi výrobě mincí z cínu a sami se podíleli na závěrečné ražbě mince, na kterou si vybrali razící matrici s dobovým motivem. Minci si odnesli jako další suvenýr.

Program ve skanzenu byl nabitý, plní zážitků se tak žáci vydali na zpáteční cestu domů.

Mgr. Zuzana Brabcová, organizátorka exkurze a vyučující na OA Vlašim

Mohlo by Vás zajímat